Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące


Filia GBP Wielkie Radowiska

ŚRODA - DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W każdą środę podczas długiej przerwy uczennice z kl. V czytają wybrane wcześniej utwory młodszym kolegom z kl. I-III. Podczas spotkań najbardziej zasłuchani uczestnicy mogą wykazać się znajomością przeczytanego testu odgadując zagadki przygotowane przez bibliotekarza. Środowe, długie przerwy w bibliotece cieszą dużym zainteresowaniem.

(2015-12-08)


Filia GBP Wielkie Radowiska

Wtorkowe spotkania z zerówką

W każdy wtorek w bibliotece odbywają się spotkania z dziećmi z oddziału zerowego. W sumie 19 uczniów bierze udział w głośnym czytaniu połączonym z zagadkami, oglądaniem książeczek , rozmowami o książkach. Ponadto uczymy się nowych zabaw i rymowanek. Na zakończenie spotkań dzieci tworzą prace plastyczną.

(2015-12-08)


"Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci" Dzień Pluszowego Misia - Filia GBP w Wielkich Radowiskach - 25.11.2015r.

Spotkanie zorganizowane zostało przy współpracy z miejscowym,  samorządowym przedszkolem.

 Przebieg spotkania:

- misiowa prezentacja multimedialna ( Miś Uszatek, Miś Paddington, Miś Coralgol, Kubuś Puchatek, Troskliwe misie, Gumisie, Mój brat niedźwiedź, Miś Yogi, Księga Dżungli)  z  podkładem muzycznym (piosenki z bajek o misiach)
- wiersze o misiach zaprezentowane prze uczniów kl. V
- przedszkole, zerówka , dzieci kl. I i II przygotowały piosenki o misiach.
- konkurs – malowanie misia z zasłoniętymi oczami,
- konkurs – taniec z balonami
- zabawy m. in.: stary niedźwiedź mocno śpi, gimnastyka z misiem
- pasowanie na przyjaciela misia (futrzaną łapą misia przez misia), poszczególne klasy otrzymały ordery pn. „Przyjaciele misia”
- smakowanie miodku z biszkoptem, które było warunkiem otrzymania w/w orderu.
- uczestniczy konkursów otrzymali drobne, słodkie nagrody za udział w konkursach

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z przedszkola, zerówki , kl. I  i kl. II oraz ich opiekunowie i wychowawcy- w sumie ok. 68 osób.

(2015-12-08)


Zakup nowości wydawniczych do bibliotek

W 2015roku Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące oraz Filia w Wielkich Radowiskach zrealizowały ze środków finansowych Biblioteki Narodowej zadanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Za otrzymaną dotację na „Zakup nowości wydawniczych” w kwocie 3 938,00 zł zakupiono 208 wol. książek do obu bibliotek. Księgozbiory bibliotek powiększyły nowości z literatury pięknej dla dorosłych o 114 wol. i z literatury dla dzieci i młodzieży o 94 wol.


Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską - 21.10.2015 w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkich Radowiskach

W spotkaniu uczestniczyło ok. 120 osób:

  • uczniowie z Zespołu Szkół w Dębowej Łące,
  • uczniowie ze SP w Łobdowie
  • uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej w W. Radowiskach
  • wychowawcy, nauczyciele
  • Wójt Gminy Dębowa Łąka Stanisław Szarowski

Pani Ewa Chotomska jest znaną pisarką, autorką wielu tekstów piosenek dla dzieci (min. takich hitów, jak: „Szczotka, pasta” czy „Mydło lubi zabawę”, "Fantazja"), scenarzystką wielu programów edukacyjnych TVP dla dzieci („Budzik”, "Jedyneczka"), jest również założycielką zespołu dziecięcego „Fasolki”, popularną Ciotką Klotką z legendarnego „Tik – Taka”.


BIBLIOWAKACJE

Biblioteka w Wielkich Radowiskach serdecznie zaprasza

dzieci i młodzież od 6 do 13 lat, do udziału w wakacyjnych zajęciach, w dniach od 29 czerwca 2015 r. do 10 lipca 2015 r., od poniedziałku do piątku, w godz. od 10.00 - 12.00.

Pasowanie na czytelnika

19 maja 2015r w Filii GBP w Wielkich Radowiskach odbyło się pasowanie na czytelnika kl 0 (20 uczniów). W uroczystości uczestniczyli : p. Dyrektor miejscowej szkoły podstawowej Bogumiła Frankiewicz, dzieci z przedszkola "Promyczek" z wychowawcą; kl. I , II, VI z nauczycielami oraz oczywiście kl. 0 wraz z wychowawcą Agnieszką Galczewską.  W sumie uczestniczyło 74 osoby. Przebieg uroczystości wyglądał następująco: przedstawienie pt. "Moliki" przygotowane przez uczniów kl. IV, piosenki ("Cuda i dziwy", "Piosenka  skakana"), wiersz,  uroczyste ślubowanie, pasowanie, wręczenie pamiątkowych dyplomów, książeczek i odznak "Molików książkowych". Podczas przedstawienia dzieci z kl.0 wykazały się ogromną znajomością bajek i baśni.


Konkurs fotograficzny

Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Zwierzęta naszych pól i lasów w obiektywie"

Wiosenne spotkanie z przedszkolem "Promyczek"

W kwietniu odbyło się spotkanie z maluchami z miejscowego przedszkola.Tematem była wiosna, nie tylko ta za oknem ale również w książkach, zagadkach i kolorowankach.


Spotkania z zerówką

Raz w tygodniu biblioteka gości małych czytelników z klasy 0.Czytamy popularne bajki i baśnie oraz mniej znane wiersze i opowiadania. Rozmawiamy o odczuciach i wrażeniach po wysłuchaniu tekstu. Ponadto stałą częścią spotkań jest praca plastyczna związana z tematem zajęć.


Spotkania DKK

Biblioteka raz w miesiącu organizuje spotkania DDK dla dzieci. Uczestniczy w nich ok.15 klubowiczów wieku od 7-10 lat.


Feriada 2015 w Filii w Wielkich Radowiskach

Turniej warcabowy

Wspólny wyjazd (z GBP w Dębowej Łące) do kina na film "Paddington"

Zajęcia plastyczne techniką quillingu

Malowanie na szkle


Spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem


4 listopada 2014r. w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkich Radowiskach odbyło się spotkanie autorskie z Dariuszem Rekoszem, autorem książek przygodowych i sensacyjnych dla dzieci.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. II-III ze Szkoły Podstawowej w Łobdowie i Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące oraz kl. 0-III miejscowej szkoły we Wielkich Radowiskach.

Temat spotkania brzmiał : „MINI DETEKTYW -TO JEST TO”. Na wstępie autor przedstawił krótką prezentację na temat swojej twórczości. Następnie w formie zabawy wprowadził najmłodszych czytelników  w świat detektywów. Było zgadywanie na ekranie, rysowanie portretu pamięciowego, zostawianie śladów odcisków palców oraz zabawy ruchowe, które bardzo podobały się uczestnikom.

Dariusz Rekosz to Honorowy Ambasador Literatury Dla Dzieci i Młodzieży, Kampanii Mama, Tata &... Myself?. Laureat nagrody (2010) za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, przyznanej przez Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej.
Ponadto jest autorem serii książek kryminalnych dla dzieci o Morsie i Pinky – ilustracje postaci stworzył Bohdan Butenko oraz serii o Czarnym Maćku. Oprócz tego napisał cykl słuchowisk radiowych pod tytułem „Detektywów para – Jacek i Barbara”.
Dariusz Rekosz pisze również dla dorosłych: „Zamach na Muzeum Hansa Klossa”, „Siostrzyczka”, „Szyfr Jana Matejki”, „Ko(s)miczna futryna – Szyfr Jana Matejki 2”.
Spotkanie zakończyło rozdawanie przez pisarza autografów oraz wspólne zdjęcia.


(11-11-2014)

Międzyszkolny konkurs o tytuł MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA


W dniu 29.10.2014r w Filii w Wielkich Radowiskach odbył się międzyszkolny konkurs o tytuł MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA. W konkursie brało udział 15 uczniów ze szkół podstawowych: w Łobdowie, Dębowej Łące i Wielkich Radowisk – 6 osób z klas II-III  i 9 osób z kl. IV-VI.

Uczestników oceniało jury w składzie:

Dyrektor MiPBP w Wąbrzeźnie p. Aleksandra Kurek, Instruktor MiPBP  

 p. Sabina Olszewska, Wójt Gminy Dębowa Łąka p. Stanisław Szarowski.

 

WYNIKI KONKURSU:

Kl .II-III

 

Mistrz Pięknego Czytania   - Karolina Dąbrowska,  kl. III ,SP Łobdowo

II miejsce – Filip Chetwynd – kl. III – SP W. Radowiska

III miejsce – Rumińska Roksana – kl. III  - SP Dębowa Łąka

Wyróżnienie – Karol Klabun – II- SP Łobdowo

Kl. IV-VI

Mistrz Pięknego Czytania - Magdalena Szczech –kl. VI, SP Wielkie Radowiska

II miejsce – Julia Łęgowska – kl. V – SP Dębowa Łąka

III miejsce – Julia Talkowska – Kl. V –SP W. Radowiska

Wyróżnienie – Ewelina Dąbrowska – kl. V – SP Łobdowo

Wszyscy  uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe .

Miłym przerywnikiem był występ  Filipa Chetwynd ,który zagrał na skrzypcach kilka utworów muzycznych.


(04-11-2014)

Dofinansowanie z Biblioteki Narodowej

Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące kolejny raz otrzymała dofinansowanie z Biblioteki  Narodowej  na „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek – Priorytet 1”. W   roku 2014  dotacja wynosi 3 214, 00 zł. Zgodnie z wymogami programu 1/3 przyznanej dotacji zostanie przeznaczona na zakup publikacji dla dzieci i młodzieży.

Ponadto  Biblioteka pozyskała  dofinansowanie w  kwocie 3 000,00 zł  na zakup książek z  Programu Biblioteki Narodowej : Priorytet 2  „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych. Celem priorytetu jest wspieranie w formie partnerstwa bibliotek publicznych i bibliotek szkolnych dostępu do nowości wydawniczych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz kształtowanie nawyków korzystania  z wiedzy  i informacji z szeroko rozumianej literatury. Zgodnie z umową zakupione zostaną lektury, literatura piękna oraz popularnonaukowa dla dzieci i młodzieży zgodnie z potrzebami szkół naszej gminy.

(12-10-2014)Programy realizowane są  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Młodzi miłośnicy książek uczestniczyli w wycieczce do Torunia.                Członkowie  klubu ”Młodzi miłośnicy książek” uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Ponad 30 młodych ludzi udało się do kina aby obejrzeć film następnie wykorzystując słoneczną pogodę na spacer po starówce.
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące

realizuje projekt w ramach konkursu grantowego ”Aktywna Biblioteka” Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące wzięła udział w konkursie grantowym “Aktywna Biblioteka”, który prowadzony jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Biblioteka otrzymała dofinansowanie na projekt “Młodzi miłośnicy książek”. Projekt realizowany jest od stycznia do czerwca 2013 roku zarówno w GBP w Dębowej Łące jak również w Filii w Wielkich Radowiskach.

Projekt “Młodzi miłośnicy książek” skierowany jest do młodych użytkowników bibliotek- starsze klasy szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum. Jego głównym celem jest zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży oraz wzbogacenie i dostosowanie oferty biblioteki do potrzeb młodych mieszkańców gminy Celem jest także odpowiednie ukierunkowanie energii i pomysłowości młodych ludzi, rozbudzanie zainteresowań, pasji, aktywizacji twórczej na rzecz ich własnego rozwoju, środowiska lokalnego i biblioteki. Dla młodzieży biorącej udział w projekcie zaplanowano dwa warsztatowe spotkania autorskie, wspólny wyjazd do kina.

15 marca 2013r odbyły się warsztaty plastyczne, które przeprowadziła Pani Cecylia Szymańska – lokalna malarka. Miejscem spotkania była sala Urzędu Gminy w Dębowej Łące. W warsztatach brała udział młodzież z GBP w Dębowej Łące oraz z Filii z Wielkich Radowisk – 26 osób.

25 kwietnia 2013r. młodzież z klubu „Młodych miłośników książek” spotkała się z Kaliną Jerzykowską - autorką wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych; entuzjastką teatru dziecięcego, polonistką, teatrologiem, dziennikarką (Radio Łódź i „Gazeta Wyborcza” w Łodzi).

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Bliższe informacje o harmonogramie udzielane są w bibliotekach.
Historia Biblioteki Publicznej w Dębowej ŁąceGminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące powstała w listopadzie 1949 roku. Posiada jedną Filię w Wielkich Radowiskach. Cały księgozbiór obejmuje 15 543 woluminy. Zbiory tworzą książki z zakresu literatury pięknej oraz popularnonaukowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, bogaty księgozbiór podręczny oraz lektury.

Biblioteka oferuje również Alternatywne Materiały Biblioteczne: gry, zabawki edukacyjne, książki-zabawki, poradniki, płyty CD.

W 2010 roku zarejestrowano 344 czytelników, którzy wypożyczyli 4216 woluminów. Bibliotekę odwiedziło w ciągu w/w roku 5089 czytelników. Z Internetu i komputerów skorzystało 888 osób.

Biblioteka oprócz gromadzenia i opracowywania zbiorów prowadzi działalność kulturalną, edukacyjną oraz promującą czytelnictwo. Organizowane są konkursy międzyszkolne, spotkania autorskie, pasowanie na czytelnika, lekcje biblioteczne z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, zajęcia w czasie wakacji oraz ferii, wycieczki , wystawy oraz cyklicznie: spotkania z uczniami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące. głośne czytanie w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”W Bibliotece można również skorzystać z usług kserograficznych, wydruków kolorowych i czarno-białych oraz z darmowego dostępu do Internetu.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące

87-207 Dębowa Łąka

Tel. 56 6884924

e-mail biblioteka.debowa_laka@intera.pl

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 8.00 – 16.00

Wtorek 8.00 – 16.00

Środa 8.00 – 16.00

Czwartek 9.00 – 17.00

Piątek 9.00 – 17.00

 

Filia w Wielkich Radowiskach

87-207 Dębowa Łąka

Tel. 56 6889378

e-mail bibliotekaspwr@interia.pl

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 7.00 – 15.00

Wtorek 7.00 – 15.00

Środa 7.00 – 15.00

Czwartek 7.00 – 15.00

Piątek 9 .00 – 17.00

kindersicherung 2015 salfeld pc Гјberwachung polizei kindersicherung pc microsoft mobile spy iphone uninstall handy orten verloren o2 here press handy orten app o2 ispy para iphone 6s android app spy location sms spion handy spy leicht gemacht nummer orten programm pc Гјberwachung am arbeitsplatz spionage p print $page_bottom; ?>