bip-logo

Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+

Szanowni Mieszkańcy!

Urząd Gminy w Dębowe Łące zbiera deklaracje woli przystąpienia do programu polityki zdrowotnej: ,,Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom  w  województwie kujawsko-pomorskim”. Program dotyczy osób w wieku powyżej 65 lat.

Deklaracje składać można w Sekretariacie Urzędu Gminy do 25 września 2020r.

1.         Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom  w  województwie kujawsko-pomorskim

Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów. W populacji dorosłych szczególnie narażona na zakażenia jest populacja ludzi starszych (po 65 roku życia), u których również stwierdza się deficyty odporności oraz dorosłych i dzieci cierpiących na choroby przewlekłe (tj. cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, w tym astmę lub zaburzenia immunologiczne). Pneumokoki odpowiadają za około 35% przypadków poza szpitalnego zapalenia płuc i 50% przypadków szpitalnego zapalenia płuc u dorosłych. Czynnik ryzyka stanowią przewlekłe choroby płuc oraz infekcje grypowe.

Do programu zostaną zaproszone osoby w wieku powyżej 65 lat, zamieszkałe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka – osoby leczące się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej.

Wzór deklaracji

Skip to content